Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Severočeši znovu objevují mozaiky v unikátním projektu

Autorem mramorové nástěnné mozaiky v Litvínově je celosvětově oceňovaný malíř a umělec Zdeněk Sýkora.

Veřejný prostor je plný umění, které pomalu mizí pod nánosem času i nové výstavby, přitom jde často o významná díla. Zmapovat je se rozhodla chomutovská organizace Kuprospěchu. Díky její webové databázi s mapou teď mozaiky můžete detailně prozkoumat a do budoucna zůstanou zachovány i jinde, než ve vzpomínkách z dětství.

Anna Černotová | 14. 02. 2019

Projekt Mozaiky mapuje nástěnné umění z 50. až 80. let minulého století, které je součástí budov ve veřejném prostoru v Ústeckém kraji. Jde o díla z nedávné historie, jimž se dnes nevěnuje prakticky žádná pozornost a často bezdůvodně zanikají, ať už působením času, vandalů nebo jsou necitlivě nahrazena novými fasádami. Přitom řada z nich má vysokou uměleckou hodnotu, jako například litvínovské černobílé geometrické mozaiky z keramiky či mramorku od Zdeňka Sýkory. Najdete tu ale i zcela neznámá a běžně nepřístupná díla, jako třeba malebné skleněné mozaiky s pohádkovými výjevy, které vytvořil Miroslav Houra do zahrad mateřských škol, nebo  skleněnou výzdobu fasády rodinné vily v Chomutově, jejíž autorem je údajně původní majitel domu. Projekt si neklade žádné politické poselství. Jde o zanechání komplexního svědectví o specifickém architektonickém a uměleckém fenoménu své doby. Fenoménu, který je neopakovatelný už jen díky svému rozsahu.  

Galerie: Mozaiky ve veřejném prostoru

Náš tip: Pokud vás umění druhé poloviny minulého století zajímá, máte příležitost se do něho ponořit ještě více: až prostudujete katalog na webu, udělejte si výlet do mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie (ano to je ten, co ho kvůli těžbě uhlí přestěhovali po kolejích o 841 metrů). Až do konce dubna tu probíhá výstava o současné české mozaice.