Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Letní spolubydlící: mravenci, mušky a myši. Jak na ně?

Na úrodě ze zahrádky si nejspíš nepochutnáte sami. K hostině se rádi přidají mravenci i octomilky. Jak se jich doma zbavit? Foto: Pixabay.com

Jak se pozná, že začalo léto? Po lince vám pochoduje šik mravenců jako vystřižený ze Sekorových ilustrací a když si kvůli tomu chcete povzdechnout, vdechnete octomilku. Přitom vás zpoza skříňky zvědavýma očkama pozoruje myš, která má v létě dveře do domu dokořán otevřené. Poradíme vám, jak držet všechnu tuhle faunu v uctivé vzdálenosti.

Anna Černotová | 30. 05. 2019

Mravenci jdou po čichu

Doma se můžete setkat nejčastěji s mravenci obecnými nebo farao, a jejich návštěvu poznáte jednoduše – podle černých silnic, které vytvářejí. Nejjednodušším opatřením je prevence. Do domu se mravenci dostanou nejčastěji po fasádě okny a protože mají dokonalý čich, rychle zjistí, že vaše kuchyně je pro ně věčně prostřenou tabulí. Proto si udělejte čas na úklid spíže a vyházejte rozsypané a špatně zabalené potraviny. Papírové sáčky mravenci snadno prokoušou, lepší volbou jsou skleněné a plastové dózy. Nenechavý hmyz si pochutná i na sladkých nápojích či drobcích z kuchyňské linky a ze země, proto mu nedejte šanci ani tady! Pokud nic nepomůže, nastupuje chemie. V první řadě je potřeba zjistit, o jaký druh mravence se jedná. Zatímco toho obecného odradí přerušení cestiček insekticidem a postřik kolem zdí, jenž můžete provést sami, problém s faraony volně prodejnými spreji jen zhoršíte - tady pomůže jen dezinsekční firma! Škůdce totiž zničí pouze speciální požerové nástrahy, které mravenci donesou do hnízda královně; tu je třeba zlikvidovat a teprve v další fázi mohou odborníci vyhubit zbytek kolonie. 

TIP: Z babských rad stojí za vyzkoušení přerušení mravenčích cestiček vrstvou jedlé sody, soli nebo zubní pasty. Často jsou hlavním útočištěm květináče na terasách a truhlíky za okny, tak nahlédněte pod ty své, jestli mravenčí epicentrum není právě tady.

Mravenci mají dokonalý čich. Jak si jednou najdou cestu k vám do kuchyně, těžko se z ní dostávají. Foto: Pixabay.com

Mravenci mají dokonalý čich. Jak si jednou najdou cestu k vám do kuchyně, těžko se z ní dostávají. Foto: Pixabay.com

Octomilky a černé mušky z květináčů

S první úrodou ze zahrádky se doma objevují i hejna droboučkých hnědých mušek. Stačí jednou nevynést koš nebo neprobrat ovoce a do večera jich máte doma nepočítaně. Octomilky sice nejsou nebezpečné, ale představa, že jíte ovoce s nakladenými vajíčky, není příjemná. Opět je alfou a omegou úspěchu perfektní prevence - ovoce skladujte v lednici, koš se slupkami vynášejte ihned a vnitřek vymývejte. Nezapomeňte čistit kuchyňský odpad. Pro mušky jsou velkým lákadlem rovněž ovocné bublaniny; máte tedy alespoň příležitost pořídit si stylový poklop na koláč! V létě seženete v drogeriích lapače ve formě pastičky s roztokem na bázi octa. Vydrží asi 4 – 8 týdnů a stojí zhruba 70 – 100 Kč. Nepříjemné jsou i černé mušky kolem květináčů. Jde o smutnice a jejich larvy si domů přinesete už v substrátu. Zbavíte se jich nasazením hlístic Steinernema – sypký prášek koupíte v zahradnictví a přidáte do zálivky.

TIP: Osvědčenou pastičku na octomilky si můžete i vyrobit: do sáčku naskládejte kousky přezrálého ovoce a nůžtičkami na nehty do igelitu udělejte malé dírky, kterými mušky vlezou dovnitř, ale ven už se nedostanou. 

Lapače octomilek mají smysl, když už jich i tak máte v bytě plno. Ideální ale je vůbec si je domů nepustit, nenechat stát žádné ovoce ani jiné potraviny volně v kuchyni a všechno schovávat v lednici nebo pod poklopem. Jiné řešení opravdu není. Foto: Pixabay.com 

Lapače octomilek mají smysl, když už jich i tak máte v bytě plno. Ideální ale je vůbec si je domů nepustit, nenechat stát žádné ovoce ani jiné potraviny volně v kuchyni a všechno schovávat v lednici nebo pod poklopem. Jiné řešení opravdu není. Foto: Pixabay.com 

Myši 

Prozradí je hlavně typické hromádky trusu a pach myšiny. Velkou neplechu dokáží hlodavci natropit jak ve sklepě, kde mohou kontaminovat uskladněné ovoce a zeleninu, tak přes zimu na chalupě, kde žerou třeba i přikrývky a polštáře. Pokud se vám náhodou do domu zatoulá myš a vy ji včas vyženete, ještě než si najde místo k vyvedení mladých, nic se neděje. Důležité je hlavně nedat hlodavcům šanci dostat se jakoukoliv skulinou do domu, dveře do zahrady proto důsledně zavírejte a všechny otvory (větrací okénka,kanalizace, nízko položená okna) zajistěte mřížkou, sítí nebo uzávěrem se zpětnou klapkou. Pokud naleznete ve sklepě myší hnízda nebo hromádky trusu, je už nutné provést deratizaci aplikací nástrah. Ty se dávají do papírových nebo plastových speciálních staniček, které znemožní vysypání a znepřístupní obsah pro domácí zvířata a děti. Jestliže se hlodavci přemnožili v bytovém domě, kde bydlíte, kontaktujte správce domu – měl by zajistit firmu, která se postará o likvidaci škůdců. Pokud na vaše upozornění nereaguje, můžete se obrátit na městský úřad nebo nejlépe na hygienickou stanici, která má ze zákona právo majiteli nebo správci deratizaci nařídit.

TIP: Ceny za zneškodnění hlodavců si většina firem účtuje podle množství deratizačních staniček; jedna stojí zhruba 80 - 150 Kč a v běžném suchém sklepě činžovního domu jich je potřeba přibližně 10 – 20.

Proklouzne k vám domů občas myš? Tohle je také řešení! Foto: Pixabay.com

Proklouzne k vám domů občas myš? Tohle je také řešení! Foto: Pixabay.com