Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Máte hokej v tom, jak správně prořezávat ovocné stromky? Poradíme!

Info ikona
Prořezávání stromků se může zdát napoprvé trochu složité, ale stačí dodržovat základní pravidla. Foto: Pixabay.com

První z prací na zahradě je prořezání ovocných stromků. Je to důležitá akce, protože když řez neuděláte správně, můžete skončit bez úrody. První prořez byste měli mít už za sebou, na druhý se můžete dobře připravit. Ale nebojte, náš manuál vám ukáže, jak na to. Stručně, jasně, krok za krokem!

Terezie Benoni | 16. 05. 2023

Proč prořezávat?

Jarní prořezávání stromů ovlivňuje zdraví a kvalitu úrody stromů po celý rok. Díky prořezu získá dřevina dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá a kvalitní sklizeň. Prosvětlením koruny také zamezíte vzniku mechů a houbových chorob. Je potřeba si uvědomit, že každá odrůda má lehce odlišný způsob a čas prořezu. Existují ale pravidla, která se při každém prořezu shodují. 

Kdy začít?

Vhodné období pro prořezávání je odvozeno od toho, že prořezávat je nutné v době vegetačního klidu, zároveň už by však neměly panovat silné mrazy, aby řezné rány nenamrzly. Obecně je sezóna prořezávání v únoru a březnu a poté až v červenci a srpnu. Jako základní pravidlo platí: silné zastřižení je dobré pro růst dřeva, nepatrné zastřižení a ohýbání větví u ještě mladých stromů pro násadu plodů.  

Info ikona
Optimální doba řezu ovocných stromů a keřů.
Mohlo by se vám líbit

Manželé Petra a Petr Fialovi citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Přímo na náměstí lázeňského města Poděbrady je nově zrekonstruovaný dům, který tu ale stojí už dlouhá staletí. Než se do rozsáhlých oprav Fialovi pustili, netušili, že nakonec budou muset vybourat celý interiér domu včetně stropů a stěn.
marianne.cz


Čím stříhat?

Pokud už jste někdy měli večer „svalovku“ v pažích a plné dlaně puchýřů, asi nemáte dobré nůžky. Je důležité vybrat správný nástroj určený pro malé větvičky i tlusté větve. Existují i modely pro leváky. Typ nůžek závisí vždy na úkolu, který má být proveden: pro menší větve jsou určeny dvousečné nůžky. Precizního střihu docílíme díky ostře nabroušenému spodnímu a hornímu noži. Dvousečné nůžky jsou zato nevhodné pro silnější větve – ostří se totiž lehce roztáhnou a větev sežvýknou. Pro takové případy jsou lepší robustní kovadlinkové nůžky (jednosečné). Klínovité ostří klouže shora silným tlakem i skrz tlusté větve a téměř je štěpí. Úplně nejlepší je ale na větve nad 2–3 cm použít ostrou pilku

Jak na správný řez?

Řeže se nebo stříhá hned za větevním límečkem odshora šikmo dolů. Velké těžké větve neodřezávejte najednou, hrozí jejich ulomení a rozštěpení. Řezné rány, které jsou větší než 3 cm, bezpodmínečně ošetřete prostředkem na uzavírání ran. Tak zabráníte vniknutí původců chorob. Ořez do hladka se hojí rychleji, proto roztřepené okraje míst po odřezu ihned seřízněte do hladka (pro tento účel se používá zahnutý nůž žabka). 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Co mi to leží v kuchyni? Vyznáte se v netradičních kuchyňských nástrojích?

Také občas vezmete z kuchyňského šuplíku věc a marně přemýšlíte nad tím, k čemu může sloužit? Vyzkoušejte si náš kvíz, zda patříte mezi kuchyňské mistry.
marianne.cz
Info ikona
Nová místa po odřezu ošetřete až přes okraj pomocí sadařského balzámu. Pokud je správně rozetřen po celé ploše, působí jako náplast. Foto: Obi

Nová místa po odřezu ošetřete až přes okraj pomocí sadařského balzámu. Pokud je správně rozetřen po celé ploše, působí jako náplast.

První řez stromů

První prořezávání stromů se děje již po jejich zasazení: zasadí-li se na jaře, nebo jedná-li se o dvouletý roubovanec, provádí se řez hned po výsadbě. Sázíte-li na podzim, provádí se řez po výsadbě následující jaro. Odstraňte první květy, aby dřeviny v prvním roce nenesly žádné plody. To posiluje růst kořenů.

Formování koruny od druhého roku 

Od druhého roku po vysazení se v dalších 3 až 5 letech vždy zpravidla na jaře provádí formování korun prořezáváním, aby se mohla tvořit koruna stromu. Jak na to? O čtvrtinu délky zkraťte boční výhonky, odstraňte druhý vytvořený středový výhonek a strmě rostoucí výhonky, hlavní výhonek zastřihněte o šířku ruky výše než boční výhonky. Odstraňte výhonky, které rostou dovnitř.

Zkrácení hlavního výhonku

U vzrostlých stromů pak vyberte hlavní výhonek a zkraťte ho, všechny konkurenční výhonky odstraňte. Vyberte tři až čtyři hlavní větve, které jsou rovnoměrně uspořádány kolem hlavního výhonku a zkraťte je o polovinu tak, aby jejich horní poupata byla ve stejné výšce, ostatní odstraňte. Svislé výhonky ustřihněte a všechny výhonky, které rostou dovnitř, odstraňte.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Umíte správně pojmenovat věci v domácnosti, které používáte každý den?

Potkáváme se s nimi ráno, v poledne i večer, ale často je neumíme správně pojmenovat. Vyznáte se v pojmech jako je širm, knopka nebo bidet?
marianne.cz
Info ikona
Se silnějšími větvemi si lépe než nůžky poradí dobře naostřená ruční pilka. Nestříhejte větve tlustší, než 5-7 cm, aby si strom mohl rány zahojit. Foto: Fiskars

Se silnějšími větvemi si lépe než nůžky poradí dobře naostřená ruční pilka. Nestříhejte větve tlustší, než 5-7 cm, aby si strom mohl rány zahojit.

Omlazovací řez pro staré stromy

Staré stromy, které už sotva kdy vyženou nové výhony, by měly dostat omlazovací řez. Přitom se koruna zastřihne asi o třetinu. Větší rány vždy ošetřete prostředkem na uzavírání ran.

Rakovina stromů a ochrana před hmyzem

Místa napadená rakovinou ovocných stromů odstraňte pilou a dlátem. Silně napadené větve kompletně odstraňte. Řezné rány uzavřete. Na ochranu před housenkami píďalky podzimní, vlnatky krvavé a mravenců se doporučuje lepový pás proti housenkám a mravencům. 

Info ikona
Některé nůžky jsou vhodné na suché, tvrdé větve, jiné zase na ty pružné, živé. Nůžky mají také různé mechanismy, a proto je potřeba dobře vybírat. Foto: Gardena

Některé nůžky jsou vhodné na suché, tvrdé větve, jiné zase na ty pružné, živé. Nůžky mají také různé mechanismy, a proto je potřeba dobře vybírat.

Zdroj článku