Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Tři důvody, proč se vyznat v pojmech na krabičce od žárovky

Info ikona
Osvětlení interiéru může mít mnoho podob. Důležité je vybrat to správné pro každý druh činnosti i denní dobu. Foto: Immax.cz

Kelviny, watty, lumeny... pokud si nejste úplně jistí, o jaké jednotky jde, jste tu správně. Nejen že vám vysvětlíme, k jakým světelným veličinám se vážou, ale zároveň vás přesvědčíme, proč se vyplatí je znát.

Redakce | 3. 10. 2019

1. Bude se vám bydlet lépe. Různé domácí činnosti vyžadují jiné osvětlení. Na vaření, čtení a práci potřebujete světla víc, při relaxu na gauči nebo v posteli naopak méně.

Co sledovat: Svítivost udávanou v lumenech. Když ji vydělíte plochou v metrech čtverečních, kterou potřebujete osvětlit, zjistíte potřebnou intenzitu. Ta se udává v luxech a v bytě se doporučuje v romezí od 200 (koupelna, jídelna) přes 300 (dětský pokoj, obývák) až po 500 luxů (kuchyň, pracovna, studentský stůl v pokojíčku). Zvážit je ale třeba i výšku stropů, s přesným výpočtem pomůže speciální program, který mají k dispozici designová studia a obchody se svítidly. 

2. Snížíte účty za elektriku. Stejný počet lumenů, jiná spotřeba energie. Rozdíl je v technologii světelného zdroje. Nejhůř vychází klasické žárovky s wolframovým vláknem, které většinu své energie spotřebovávaly na výrobu tepla, na světlo zbyly cca čtyři procenta. Minulý čas je na místě. Evropská unie jejich výrobu zakázala v roce 2012. Stejný osud loni potkal i halogenové žárovky. Na trhu jsou stále k dostání zbylé zásoby obou zdrojů, aktuální výroba už se ale týká jen úsporných zářivek a LED žárovek (spotřeba tepla jen asi 20 procent). A jak je to s těmi počty? Na svítivost kolem 450 lumenů odpovídající klasické 40 W žárovce stačí LED alternativě výkon pouhých 5 W, u svítivosti 806 lumenů (60 W žárovka) je to dvakrát tolik. Výměnou klasiky za moderní LED ušetříte ročně tisíce korun.

Mohlo by se vám líbit

3. Budete mít lepší náladu a zvýšíte pracovní výkon. Jak je to možné? Odpověď skrývají Kelviny. Čím víc jich je, tím studenější světlo žárovka vydává. Do pracoven a kuchyní je ideální škála v rozmezí 4000-5000 Kelvinů, což je přírodní bílá. Při odpočinku a těsně před usnutím naopak uvítáme teplé světlo se žlutým nádechem (cca 2700 Kelvinů).

Celou situaci zjednodušují smart svítidla se zabudovanými LED chipy a chytré žárovky, u nichž lze nastavit intenzitu svícení i odstín barvy (od teplé bílé přes přírodní až po studenou) a lze je ovládat a programovat přes mobilní aplikaci. Při pořizování tzv. smart osvětlení si ovšem pohlídejte, že spolu jednotlivé produkty dokážou komunikovat. „Kompatibilita je alfou i omegou celé dnešní nabídky chytré domácnosti. Zákazníci pak často zjistí, že na jedno světlo mají jednu aplikaci a na druhé by potřebovali jinou a podobně,“ upozorňuje Milan Žák z Immax.cz.

Mohlo by se vám líbit