Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Tři měsíce do stěhování – s tímhle manuálem zvládnete všechno!

Zatímco hra s krabicemi může být pro ty nejmenší členy rodiny docela zábava, na den stěhování je lepší si zajistit hlídání pro děti i domácí mazlíčky. Foto: Pixabay.com

Parkování na zákazu, přeposílání pošty, dovolená... Na co nezapomenout před stěhováním? Kam zavolat a co vyřídit? A jak nejlépe sbalit celý život do krabic? Náš manuál vás provede krok za krokem vším, co je potřeba zařídit, aby den D proběhl hladce a bez hádek.

Anna Černotová | 28. 01. 2019

TŘI MĚSÍCE PŘED STĚHOVÁNÍM

• Jednou z prvních věcí, která vás čeká, je včasné vypovězení nájemní smlouvy. Většinou je výpovědní lhůta stanovena na dva až tři měsíce dopředu.

• Včas vypovězte také smlouvy s poskytovatelui telefonních a internetových služeb a kabelové televize. Většina velkých společností má výpovědní lhůtu stanovenu na jeden měsíc, některé menší firmy ale vyžadují oznámení o ukončení smluvního vztahu i tři měsíce předem.

DVA MĚSÍCE PŘED STĚHOVÁNÍM

• Projděte starý byt a zkontrolujte, zda nejsou nutné nějaké opravy před tím, než jej předáte zpět pronajímateli. Ve smlouvě zpravidla stojí, že jste povinni byt udržovat v původním stavu s přihlédnutím k běžnému opotřebení. 

MĚSÍC A PŮL PŘED STĚHOVÁNÍM

• Stěhování je ideální příležitost, jak si udělat ve věcech pořádek a zbavit se nepotřebného. Stará chladnička, obývací stěna, plný sklep haraburdí, to všechno je rozměrný odpad. Většina obcí pořádá v pravidelných intervalech sběrné soboty nebo přistavuje kontejnery, pokud už takovou akci do stěhování nestihnete, můžete věci sami odvézt do sběrného dvora.

• Je čas začít hledat spediční firmu, zejména v případě, že se chcete stěhovat v nejvytíženějších dnech – o víkendu a ke konci měsíce. Recenze na desítky stěhovacích firem z celé republiky naleznete například na Stehujemese.cz.

MĚSÍC PŘED STĚHOVÁNÍM

• Opatřete si zásobu krabic. Obaly a boxy se dají koupit nové v hobbymarketech, ale je možné využít i krabice od ovoce a potravin, které vám zdarma dají v supermarketech a tržnicích. Kupte si i bublinkovou a strečovou fólii, lepicí pásku a velké plastové pytle. 

• Jestli se stěhujete bez firmy, je čas obvolat přátele a sehnat několik lidí, kteří vám budou k ruce.

Začněte balit! Nejdříve věci, které nepotřebujete denně – sezonní sportovní vybavení a oblečení, knihy, bytové dekorace. Předměty, které spolu souvisejí, dávejte k sobě a krabice popište. 

DVA TÝDNY PŘED STĚHOVÁNÍM

• V práci včas požádejte o dovolenou nebo neplacené volno; to byste měli dostat. Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytnout na stěhování až dvoudenní volno bez náhrady mzdy. 

TÝDEN PŘED STĚHOVÁNÍM

• Pokračujte v balení od méně využívaného až k věcem denní potřeby. Z nábytku vyjměte a odmontujte vše, co by se mohlo poškodit. Dálková ovládání přilepte k přístrojům. Dveře skříní a zásuvky, které nelze vyjmout, zavažte nebo zalepte.

• Opatřete si od správce domu klíče od dveří, vjezdu nebo společných skladovacích prostor v novém bydlišti. Pokud může vaše stěhování způsobit komplikace ostatním v domě, je čas sousedy upozornit – může být delší dobu obsazen výtah nebo parkovací místa před domem. 

• Na poště lze zařídit přeposílání korespondence. Tzv. dosílka (dočasná změna místa dodání) umožňuje snadno přesměrovat vaše zásilky na jinou adresu a díky tomu není nutné spoléhat na nového nájemníka, že vám všechno předá. Dopisy si také můžete nechat ukládat na poště a vyzvedávat.

• Ve městech může být problém i s parkováním, zejména pokud auto musí stát na chodníku nebo v zóně vyhrazené pro rezidenty. Na městském úřadě si v takovém případě můžete požádat o povolení nebo jednorázovou parkovací kartu. Pokud si najímáte profesionály, je standardem, že tuto starost na sebe firma převezme. 

DEN PŘEDEM

• V předvečer stěhování už byste měli mít většinu věcí sbalenu. Na konec si nechte to nejnutnější – oblečení, jídlo, základní nádobí, mycí a čisticí prostředky. Pokud se stěhujete na delší vzdálenost, zabalte si do zvláštní tašky oblečení na dva dny a na noc pro případ, že by se něco ztratilo nebo měl zpoždění stěhovací vůz.

• V jednotlivých místnostech zorganizujte prostor tak, aby se s krabicemi a nábytkem dalo snadno manipulovat a nic nosičům nepřekáželo.

• Nakupte jídlo a pití na den stěhování. Chladnička by měla být den před vypuknutím akce už prázdná, včas z ní vyjměte police a zásuvky, odmrazte ji a vytřete dezinfekcí nebo octovou vodou. 

A JE TO TADY! DEN STĚHOVÁNÍ!

• Jestliže se stěhujete svépomocí, je čas vyzvednout půjčené auto nebo vozík a začít s nakládkou. Profesionální firma si bude akci řídit sama. V obou případech je třeba stěhovat nejdříve větší nábytek a postavit ho na místo.

• Pak noste krabice s věcmi a dávejte je do příslušných místností, ať pak nemusíte stěhovat znovu, i když tentokrát jen v rámci bytu.

• Cennosti, nejdůležitější dokumenty, nouzové zavazadlo a školní batohy dětí je lepší přepravovat ve vlastním autě.

• Vybalování začněte dětským pokojem, ložnicí a kuchyní. Lednici zapněte až po 24 hodinách stání na místě. 

Pokud jste dobře plánovali, mělo by vše běžet jako na drátkách. Takže hodně štěstí v novém domově!