Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Soutěže

Mazlík v bytě, 4. díl: Výcvikem ke šťastnějšímu soužití + SOUTĚŽ

Jednou z cest, jak posílit vzájemný vztah, je společný výcvik.

SOUTEŽ UKONČENA. JMÉNA VÝHERCŮ: Hana Pášová, Veronika Javorková, Milan Bogar. GRATULUJEME!

Aby bylo vaše soužití s čtyřnohým parťákem co nejspokojenější, je třeba se mu věnovat a tužit pouto, které mezi vámi je. Jednou z cest, jak posílit vzájemný vztah, je společný výcvik. Ten nejen že pomůže eliminovat chlupáčovo zlobení a váš následný hněv, ale pokud se vydáte cestou pozitivní motivace, bude trénink pro psa zábavou.

Promotion | 16. 12. 2019

Možná si říkáte, že povely v běžném životě vlastně téměř nevyužijete a vystačíte si jen s přivoláním. Později se však ukáže, že váš pes přijde na zavolání pouze v případě, že se jemu samotnému chce a povel lehni ignoruje více méně úplně. A uvědomíte si, že by se některé ty povely vlastě mohly hodit. Společný trénink je navíc dobrou příležitostí k navázání bližšího vztahu s pejskem a zároveň šancí, jak se formou zábavy můžete společně naučit zvládat běžné životní situace a vyhnout se těm nežádoucím.

Výcvik prostřednictvím pozitivní motivace předpokládá, že když pes po splnění povelu dostane to, co chce, dochází k přenosu hodnot – k motivaci dělat to, co chcete vy. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak pamlsek. Jako ideální odměna při výcviku poslouží například funkční pamlsky Brit Functional Snack, které fungují nejen jako lahodná pochoutka, ale zároveň jako doplněk pravidelné stravy – každý druh obsahuje specifické ingredience odpovídající konkrétní funkci, kterou má plnit. Vyzkoušet můžete také pochoutky značky Carnilove, které obsahují různé druhy čerstvého masa, lesního ovoce a divokých bylinek. Ty mimo jiné zlepšují trávení, posilují imunitu a pozitivně působí i na zdraví dásní domácích mazlíčků. 

Když si pes povely dostatečně osvojí, zvládá na ně lépe reagovat v krizových situacích, na které jste pak společně připraveni. Z počátku je důležité, aby z cvičitele vyzařovala pozitivní nálada. V případě špatného naladění není dobré vůbec výcvik začínat. Pes totiž rozmrzelost dokáže poznat, vcítit se do ní a hůře spolupracuje. Na cvičení je dobré si vyhradit dostatek času a před samotným tréninkem psa vyvenčit. 

Pamlsek pro pejsky značky Brit

Pamlsek pro pejsky značky Brit je nejen chutný, ale zároveň funguje jako zdravý doplněk pravidelné stravy.
 

Mezi jednotlivými cviky by měla být pauza. V přestávce je zapotřebí si se psem hrát a projevit pozitivní emoce, čímž se ještě více uvolní atmosféra. Vyčleňte si tedy čas jen na vás dva a vyzbrojte se dobrou náladou. Cvičitel by se měl po celou dobu výcviku zdržet negativních emocí (třeba říkání slova „ne“) či vytváření tlaku na psa, což může snižovat jeho sebevědomí. Pozitivní motivace stojí proti všem trestům, ať už fyzických, slovním nebo emočním. Pro některé psy může být například nejhorším trestem ignorace. Když se třeba výcviku věnujete ve společnosti dalšího lidského parťáka, může si pes při vaší společné radosti nad dobře splněným povelem připadat opomíjený. 

Pokud pejsek cvik zvládá, pochvala by měla být vyslovena zřetelně, radostně a s úsměvem. Když se naopak něco nepovede, je dobré zařadit nějaký povel, který už umí (a tím cíleně navodit atmosféru úspěchu) a při správné realizaci zvíře pochválit. Nakonec samozřejmě nezapomínejte, že výcvik je společná hra a je s ním třeba skončit v nejlepším, když má chlupatý přítel ještě dostatek energie. 

Jehněčí s brusinkami pro silnou imunitu.

Křupavá odměna z divočiny (bez obilovin a bez brambor) jehněčí s brusinkami - pro silnou imunitu.


Desatero pozitivní motivace výcviku psa

  • Psa neuhodíš

Pamlsek slouží i k ukáznění. Už žádné křičení, škubání a tahání za vodítko. Pejska, který reaguje nepřesně na povel, je nutné pamlskem přivést na „správnou cestu“ a tu mu potvrdit odměnou. 

  • Psovi nenadáváš

Pozitivní motivace je i účinným trestem. Pokud pes v dané situaci svůj pamlsek nedostane, začne nabízet různé odpovědi a stačí počkat na tu správnou – tomu se říká tvarování.

  • Chápeš, že pes lidským slovům nerozumí

Učí se pán i pes – základem je porozumění. Pes umí jen to, co ho člověk naučí. Pes nerozumí lidským slovům, ale náladě, gestům a pamlsku rozumí velice dobře.

  • Přesně víš, co po psovi chceš

Cvičitel by měl vždy přesně vědět, za co a v jaké situaci pejska odměňuje. 

  • Neopakuješ povely

Povely by měly být řečeny jednou jasně a zřetelně. 

  • Psa chválíš slovem i pamlskem

Jen tak si pes spojí slovní povel se správnou reakcí.

  • Pamlsek máš vždy u sebe

Zásoba dostatečného množství pamlsků je základ. Pes musí vědět, že páníček má někde u sebe schované dobroty.

  • Pamlsek daruješ rychle

Páník musí vědět, že na odměnu je čas asi dvě vteřiny, kdy si pejsek pamatuje, za co pamlsek dostal. 

  • Víš, který pamlsek je pro psa běžný a který super

Odměny je nutné odstupňovat. Používáním různých druhů pamlsků dáváme pejskovi najevo stupeň důležitosti daného úkonu. Nejchutnější pamlsek znamená největší odměnu. 

  • Pamlsek je společné štěstí

Výcvik a výchova psa posiluje vzájemný vztah mezi psem a páníčkem. Pokud je tento proces spojen s pozitivními emocemi, přináší radost oběma stranám.

 

Soutěž potrvá do 2.1. 2020. Vyhrát můžete pamlsky Brit Functional Snack – 3 výherci získají balíček v hodnotě 500 kč. 
 

Soutěžní otázka: 

Mezi pamlsky Brit Functional Snack nenajdete variantu:

1. Recovery

2. Happy dog

3. Antistress

Správnou odpověď najdete na www.krmivo-brit.cz.

Každý druh pochoutky obsahuje specifické ingredience odpovídající konkrétní funkci, kterou má plnit.